fbpx

Bir Evcil Hayvan Beslenme Uzmanıyla Çalışmak Neden Önemli?

Bir beslenme uzmanıyla çalışmak çok yönlü ele alınması gereken bir konudur. Elbette ki, evcil hayvanlarımızla kurduğumuz bağ eşsiz ve çok özeldir. Onlarsız olma düşüncesine katlanmak bile çok zor. Yanınızda olamadıkları zamanlarda gelecektir ve o anı olabildiğince ertelemek isteyeceksiniz. Kendimizi kötü hissettiğimiz anlarda bizlere enerji transferi yaparlar; fakat onların da enerjileri sınırsız değildir ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Bu yenilenme hem içten yani gıdadan gelen enerjetiklerle hem de bizim yaydığımız olumlu enerjiyle sağlanabilir. Ruhsal enerjiyi somutlaştıramayız ancak bedensel enerji kaynaklarını gıdalarla sağlayarak doğru şekilde yönetebiliriz. Evcilinizi mümkün olan en iyi diyetle beslemenize yardımcı olması için bir beslenme uzmanıyla çalışmayı düşünmüş olabilirsiniz. Sonuçta, beslenme sağlığın temelidir. Belki de veterineriniz tüylü dostunuz için mama önerdi ve veterinerinizin O’na uygun beslenme konusunda size tavsiyede bulunmaya yetkili olduğuna güveniyorsunuz. Belki de bir hayvan beslenme uzmanının tüylü dostunuz için daha pahalı bir gıda almanızı söyleyeceğinden endişe ediyorsunuz ve bu sebeple bir beslenme uzmanıyla çalışma düşünceniz kenara itiliyor.

Peki bir hayvan beslenme uzmanı tutmak çok mu pahalı?

İlk olarak, veteriner tarafından reçete edilen yiyeceklerle besliyorsanız, zaten köpek/kedi mamasına hatırı sayılır bir para harcıyorsunuz demektir. İkincisi, ticari evcil hayvan mamasıyla (veteriner tarafından reçete edilen gıdalar dahil) besliyorsanız, kediniz veya köpeğiniz muhtemelen veteriner bakımına sıklıkla ihtiyaç duyuyor yada duyacaktır ve bu da sonuçta size ciddi maliyetlere neden olabilir. 

Hayvan beslenme uzmanı ne iş yapar?
Bir beslenme uzmanı, tüylü arkadaşınızın yediklerinden optimum beslenmeyi elde etmesini sağlamak için bir diyet formüle eder. Diyet, tüylü arkadaşınızın ihtiyaçlarına özel olacaktır. Herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Beslenme uzmanı bütçenizi değerlendirecek ve tüylü arkadaşınız için karşılayabileceğiniz en iyi diyet için önerilerde bulunacaktır.

Bir hayvan beslenme uzmanı tutmanın faydaları nelerdir?

Örneğin, bir hayvan beslenme uzmanı, tüylü arkadaşınızın yaşadığı belirli bir semptoma odaklanmak yerine (kaşıntılı cilt gibi), size bir diyet önerirken hayvanınızın tüm sağlığını dikkate alacaktır(dünü, bugünü ve sonrası). Evcil hayvanınız için neyin uygun olduğunu ve sahip olabileceği özel beslenme gereksinimlerini değerlendirecektir. Ayrıca tüylü arkadaşınıza herhangi bir iyileşmede yardımcı olacak tamamlayıcı gıdalar da önerebilir.

Sonuç olarak, hayvan beslenme uzmanınızın size sunacağı şey, tüylü arkadaşınız için optimum beslenmeyi sağlayacak HAYAT BOYU ÇÖZÜM’dür.

Bir hayvan beslenme uzmanıyla çalışırken nelere dikkat etmelisiniz?
Hayvan beslenme uzmanının kalifiye olduğundan emin olun.

  • Bir konsültasyon rezervasyonu yaptırmadan önce kendisini hayvan beslenme uzmanı veya danışmanı olarak tanıtan kişinin eğitimlerini aldığı kuruluşun akredite olup olmadığını, eğitimini bir okuldan mı? ilgili alanda çalışmalar sürdüren bir profesörden mi? yıllarca bu sahada çalışarak elde ettiği bilgilerinden mi? edindiğini sorgulamalısınız. Bu size bu kişiyle çalışmak isteyip istemediğinizi değerlendirme fırsatı verecek ve evcil hayvanınızın güvenilir ellerde olduğundan emin olmanızı sağlayacaktır.

  • Veteriner beslenme uzmanlarından da bahsetmek gerekirse; bu nitelik veterinerlik eğitimi sonrasında alınan 1 yıllık staj eğitimi ve üzerine 2 yıllık vaka çalışmasıyla zorlu bir sınav sonrasında elde edilir. Şu anda dünya çapında bu eğitimi tamamlamış veteriner beslenme uzmanı sayısı 100 civarındadır. Benim burada sağladığım danışmanlık hizmeti herhangi bir hastalığın tedavisinde kullanılamayacağı gibi veteriner hekim alanına giren teşhis, tanı veya ilaç kullanımı gibi konuları kapsamaz. Bu konularda bir veteriner teknikeri olarak veteriner hekimlerinize danışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

“Hayatlarının ritminin devamı için sağlıklı besleyin. Yeterli ve dengeli besleme sağlıklı ve uzun bir yaşam sağlar. Sağlığı değerli ise ne yediği önemlidir.”

Danışmanlık
hakkında bazı sorular

Sorular genel müşteri deneyiminden tecrübelere dayanılarak tarafınızı hızlıca bilgilendirmek üzere seçilmiştir.

Burada bulunan bilgiler harici merak ettiğiniz bir konu var ise lütfen benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. 

bu e-posta adresinden benimle iltişime geçebilirsiniz destek@yume.com.tr

AFFCO veya FEDİAF’ın evcil hayvanların günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak için yayınladıkları verilere dayanır ve bilimsel beslenme formülleri kullanılarak temel ihtiyaç belirlenir. Sonrasında beslenme tarifi evcile uygun, bireyselleştirilmiş şekilde adapte edilir. NRC (The National Research Council) ise bağlı olmayan bir kuruluştur, ancak verileri şu an güncel değildir.

Tüm besin bileşenleri verileri USDA ( Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) üzerinden alınır. Ancak bileşenlerin emilimi ve vücutta kullanımı hem evcilinize hem de sindirim sistemlerinin farklılığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple sizler için yorumlayacak ve değerlendireceğim.

Ne satın alacağınızı, aldığınız gıdanın günlük gramajını, nasıl hazırlayıp servis edeceğinizi anlatacağım. Burada sizin tercihleriniz de önemli olduğundan bunları bildirmenizi isteyeceğim. Günlük, haftalık ya da aylık olarak istediğiniz şekilde tarifleri hazırlayacağım.

Yeni bir diyete geçiş her zaman bir süreç gerektirir, bu sürecin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde size anlatacağım. Uygun saklama koşulları hakkında sizi bilgilendireceğim

Talebinize ve ihtiyacınıza yönelik evcilinizin tüm evrelerinde danışmanı olarak takibini sürdürmek isterim.